wtorek, 2 grudnia 2014

Harlequin 2.0

Bardzo popularne przed laty książki z serii Harlequin były delikatnymi erotykami, którymi w wolnych chwilach zaczytywały się pani domu. Dzisiaj jest już jednak moda na zupełnie inne postaci, konkretnie na silne, wyemancypowane i kontrolujące wszystko, co się tylko da kontrolować, kobiety biznesu. Taka jest też Rylee, bohaterka „Namiętności silniejszej niż ból”. Spotyka na swojej drodze mężczyznę typowego dla wyobrażeń nowej fali feminizmu, czyli dużego chłopca o potężnym ego. No i oczywiście wspaniałej muskulaturze. On zalicza takie kobiety jak Rylee niczym dla sportu. Ona się mu nie da. Jest silna. A jednak… Dopada ich namiętność, która oczywiście w książce opisywana jest w sposób nader obrazowy, które spowoduje, że ona straci kontrolę nad swoim życiem, a jego nabrzmiałe do granic możliwości ego będzie się musiało zmierzyć z zupełnie nowymi doświadczeniami oraz przeżyciami. Czy jest szansa, by ich związek wyrósł poza ramy cielesności i by tak naprawdę w ogóle zaczął być prawdziwym związkiem?

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Ying i Yang

Chloe Govan oferuje nam ciekawe spojrzenie na Miley Cyrus. Na początku poznaliśmy ją jako bardzo sympatyczną nastoletnią gwiazdę show kanału Disneya, Hannah Montana, gdzie dziewczyna grała zwykła uczennicę liceum, która po godzinach zamieniała się w grającą incognito gwiazdę muzyki. Polubili ją tak samo dorośli jak i dzieci. W pewnym momencie serial musiał się skończyć i aktorka/piosenkarka rozpoczęła karierę solowej wokalistki. Z początku wszystko było spokojnie i normalnie, że to tak ujmiemy, a potem zaczęły się ekscesy, z powodu których artystka, w cudzysłowie lub bez niego, stałą się postacią wyklętą i wyśmiewana przez wiele środowisk. Nie jest to jednak historia o drodze z małej farmy na szczyt i z powrotem na dno. Miley Cyrus cały czas jest na topie, ale jest to zupełnie inne miejsce, niż do tej pory.
    Książka ma charakter biograficzny, a jej siłą jest to, że skupiamy się przede wszystkim na wydarzeniach dziejących się poza sceną, z daleka od obiektywu kamer i wścibskich reporterów. Widzimy młodą piosenkarkę przez pryzmat osób znajdujących się w jej najbliższym otoczeniu, obserwujących jej wzloty oraz upadki, a także zmagania z bardzo poważną chorobą serca, o której wie niewiele osób.

Niezgodna-Zbuntowana-Wierna


Na półki księgarń trafił właśnie cały cykl fantasy Veronica’i Roth opowiadający o dziwnym świecie rządzonym przez frakcje. Przynależność do nich jest po części dziełem przypadku, ponieważ każdy szesnastolatek i szesnastolatka muszą przejść krwawy i trudny test, w czasie którego okaże się, która cecha charakteru u nich dominuje i tym samym która frakcja jest dla nich najbardziej odpowiednia. Bezfrakcyjni są zupełnie wykluczeni ze społeczności, a niezgodni, u których cechy charakteru się mieszają, uważani są za zagrożenie dla społeczeństwa i są bezwzględnie eliminowani.
    Beatrice przygotowywana była do frakcji Altruizmu, ale przed samym testem zdecydowała, że bardziej odpowiednia jest dla niej frakcja Nieustraszonych i stała się jej częścią. Jej wybór musiał pociągnąć za sobą straszne konsekwencje, ale otworzył także nowe możliwości w jej życiu. Będzie musiała szukać spełnienia na ścieżce życia, której jeszcze do niedawna się nie spodziewała, a do tego zostanie wciągnięta w wir walki między frakcjami.

niedziela, 23 listopada 2014

Komiksowy Wiedźmin

Kiedy lata temu Andrzej Sapkowski pisał swojego wiedźmina, nie spodziewał się pewnie, że Geralt z Rivii stanie się ikoną popkultury rozpoznawalną na całym świecie. Serial telewizyjny i film, o których może lepiej zapomnieć, to początek wielkiej kariery Geralta. Jej prawdziwa kulminacja zaczęła się w momencie, kiedy CD Projekt, obecnie CD Projekt RED, wziął się za multimedialną adaptację uniwersum Wiedźmina i przekuł go na trzy zjawiskowe gry. Popularność postaci w Stanach Zjednoczonych musiała zaowocować przeniesieniem tego bohatera na kartki komiksu. To byłą tylko kwestia czasu.
    Do naszych rąk trafia właśnie „Dom ze szkła”, czyli pierwszy tom zupełnie nowej opowieści stworzonej w wiedźmińskim uniwersum. Jego autorem jest wielokrotnie nagradzany za pracę nad komiksami Paul Tobin. Możemy spodziewać się nie tylko tego, co jest charakterystyczne dla amerykańskiego komiksu, czyli wartkiej akcji i masy humoru, ale także najważniejszego elementu świata Geralta, czyli rozterek moralnych i odrobiny filozofowania.

czwartek, 13 listopada 2014

3 kryminały na raz

Współczesne kryminały bardzo często przypominają znane nam tasiemce, w których bohater skacze od zbrodni do zbrodni i nieraz rodzi się na nowo na pierwszej stronie każdej kolejnej książki. Czasami coś pamięta z poprzednich spraw, czasami zupełnie nic. Prokurator Teodor Szacki jest zupełnie inną postacią. W każdym kolejnym tomie poznajemy go coraz bardziej i odnosimy wrażenie, że on sam siebie też coraz lepiej poznaje. Jest to potężne odczucie, ponieważ za każdym razem, kiedy śledzimy jego przygody, są one umiejscowione w znanych nam miastach. Najpierw jest to ponura Warszawa przygnębiająca swoją bezduszną wielkością, potem jest to straszny Sandomierz, w którym dzieją się trudne do opisania rzeczy, by wreszcie historia przeniosła nas do Olsztyna, najgorszego ze wszystkich, gdzie Szacki będzie musiał podjąć ostateczną ,tragiczną decyzję. Trzeci tom kończy historię najbardziej znanego bohatera polskiego kryminału naszych czasów i chociaż trochę szkoda, zamkniecie historii, jego moc, jest tego warte.

czwartek, 6 listopada 2014

4 tomy o Fjalbace


Szwedzki kryminał to marka, która dzisiaj już w zasadzie broni się sama i nie trzeba o niej za dużo pisać. Wszyscy wiedzą, z czym mają do czynienia i wiedzą, czego się spodziewać po tego rodzaju literaturze. W tym jednak wypadku dostajemy jeszcze więcej, ponieważ Camilla Lackenberg stała się znana nie tylko dzięki temu, że w swoich książkach przedstawia znakomite historie kryminalne, ale nawet ważniejsze w kwestii jej twórczości jest to, że w znakomity sposób radzi sobie z motywami obyczajowymi. Jest ona znawczynią charakterów i co niezwykle istotne, w sposób spójny oraz bardzo przemyślny jest w stanie manipulować postawami swoich bohaterów. Jest to rzadki talent.
    Najważniejszymi postaciami wszystkich czterech książek, które tutaj dostajemy, jest Erika Falk, wzięta pisarka, oraz jej mąż Patrik Hedstrom. Równie ważne miejsce w prozie ma także samo miasteczko, gdzie rozgrywa się akcja. Jego atmosfera i jego mieszkańcy stanowią żywe tło, które zawsze stanowi istotną część każdej z przedstawianych zagadek.

środa, 22 października 2014

Poirot w nowym wydaniu

Agatha Christie odeszła od nas niestety już wiele lat temu, ale jej twórczość pozostanie z nami na zawsze. Boli tylko, że nie będziemy mieli już nigdy szans przeczytać nowych przygód najwspanialszego z wykreowanych przez nią bohaterów, czyli detektywa Poirot. Czy jednak na pewno? Spadkobiercy słynnej autorki, matki kryminałów, postanowili umożliwić innym autorom kontynuowanie dzieła słynnej pisarki, ale oczywiście zastrzegli sobie prawo do wyboru pisarza, który podejmie się tego dzieła. Wybierali długo, ponieważ pierwsza książka będąca kontynuacją całego starego cyklu pojawiła się dopiero teraz. Jej autorką jest Sophie Hannah.

Ksiązkowe Bestsellery: Więcej kryminalnych recenzji, sprawdź!

    Czy eksperyment się udał? To oczywiście będzie musiał każdy czytelnik ocenić sam dla siebie, ale czytając opinie krytyków można być bardzo dobrej myśli. Opinia jest bowiem zgodna, że mamy tutaj do czynienia z powrotem do czasami dość dziwacznych, ale za to bardzo skomplikowanych i misternie zbudowanych zagadek. Co ważne, styl pisania został unowocześnionych, dzięki czemu będzie on przystępny dla osób, które dzisiaj często rezygnowały z poznawania Herkulesa Poirot właśnie z powodu archaicznego stylu pisarki. Ciężko ją jednak tutaj winić. Ostatnia powieść o detektywie ukazała się przecież blisko 100 lat temu.

czwartek, 16 października 2014

Tygrys pod flagą niemiecko-polską


Może warto zacząć od tego, że Dariusz Michalczewski został dożywotnio zdyskwalifikowany przez polski związek bokserski za to, że przyjął obywatelstwo niemieckie. Dla młodego, dwudziestoletniego boksera była to jedyna szansa, by stać się prawdziwym bokserem, a nie tylko kolejną polską gwiazdą boksu ze wspaniałym wynikiem amatorskim i medalami na olimpiadach, które jednak zdobywane były w starciach z nic nie znaczącymi przeciwnikami, a częściej z dobrymi bokserami na progu prawdziwej kariery. Michalczewski, biednych chłopak z Gdańska, chciał spróbować. Wolał być biedakiem wśród królów niż królem wśród ślepców. I jak sam mówi, granica pomiędzy sukcesem i dnem była bardzo cienka. Wielu z jego kolegów lądowało pod mostem.
    W swojej biografii Dariusz Michalczewski często mówi o szczęściu jako o głównym elemencie, dzięki któremu trafił na szczyt, a teraz z powodzeniem zajmuje się biznesem oraz działalnością społeczną. Oczywiście szczęście jest tylko zjawiskiem, które obserwujemy w chwili, kiedy dobrze przygotowany człowiek trafia na interesującą okazję. Dariusz Michalczewski wszystkie okazje w swoim życiu wykorzystywał, także na niwie osobistej, która niestety nie była wolna od różnych perturbacji.

środa, 15 października 2014

Wywiad-rzeka z Krzysztofem Kowalewskim

Krzysztof Kowalewski jest bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów i to nie tylko obecnie, ale na przestrzeni wielu dziesięcioleci. Bez wypominania mu wieku można powiedzieć, że jego historia jest w dużej mierze historią polskiego kina i teatru. Byłaby to naturalnie pewna przesada, ale czy można sobie wyobrazić polska scenę bez niego? Także po drugiej stronie, jako mentora młodego pokolenia?
    Wywiad ma na celu pokazanie całego życia aktora. Dlatego zaczyna się już od czasów jego dzieciństwa, które przypadło na okres wojny. Bardzo mocno całość skupia się na jego życiu osobistym. Poznajemy jego młodość w nieciekawych czasach PRL, pierwsze przyjaźni, pierwsze miłości i wreszcie tę miłość prawdziwą. Oczywiście, jak fani Krzysztofa Kowalskiego na pewno wiedzą, jego dzisiejsza sytuacja rodzinna jest raczej skomplikowana, ale nawet na to potrafi spojrzeć ze sporym dystansem i autoironią.
    Autoironia jest zresztą najważniejszą cechą książki. Wielokrotnie podziwialiśmy tego aktora w rolach komediowych,, co dało mu bardzo specyficzny sposób patrzenia na otaczający go świat, zwłaszcza na świat teatru i kina, którego był przecież nieodłączna częścią. Efektem tego jest masa zabawnych anegdot i spostrzeżeń.

wtorek, 30 września 2014

Na wschód z Andrzejem Stasiukiem

Na co dzień jesteśmy zapatrzeni przede wszystkim na zachód. Interesuje nas, co się dzieje w wielkim świecie, często staramy się być tacy, jak oni, dążymy do tych samych standardów. Oczywiście nasz kraj obecnie przechodzi proces szybkiej regresji cywilizacyjnej i putinizacji na wschodnie wzorce za sprawą zmian na najwyższych urzędach państwowych. Daleko nam jednak do wschodu, jaki opisuje Stasiuk. Dla niego wschód to raczej cała koncepcja mentalna, coś nawet jeszcze szerszego, od koncepcji cywilizacyjnej nie jest w stanie zrozumieć jej człowiek, który nigdy na wschodzie nie był. Autor książki właśnie wraca z kolejnej swojej podróży, którą zaczął na rodzinnym Podlasiu, małym wschodzie, a potem już tylko zagłębiał się dalej w bezkresne stepy, gdzie człowiek nie czuje się panem świata, jak w naszych zachodnich miastach, ale małą, nic nie znaczącą drobiną we wszechświecie. Jego wojaże nie zatrzymują się bynajmniej na naszych bliższych sąsiadach. Te same tęsknoty, ten sam strach i ta sama pustka tylko się powiększają, kiedy z Ukrainy przejeżdża do Rosji, by trafić do Mongolii i wreszcie do Chin. Z każdym krokiem wschód staje się coraz mniej swojski i przekształca się w twór zupełnie dla nas obcy, dziwny, ale równocześnie intuicyjnie znajomy.

czwartek, 11 września 2014

Uwiezieni w labiryncie

Jedna z najbardziej poczytnych książek ostatnich lat. Doczekała się już nawet brawurowej ekranizacji. O czym mowa? O „Więźniu labiryntu”, oczywiście.
    Książka Jamesa Dashnera jest ciekawym przykładem bardzo twórczego manipulowania napięciem, z jakim skonfrontowany jest czytelnik. Na samym początku poznajemy chłopaka, który ma wielką dziurę w pamięci. Nie wie nawet, jak się nazywa. Budzi się po prostu na stercie zapasów wyjeżdżając windą do góry na polankę otoczoną gigantycznym murem. Znajduje się na niej kolonia młodych chłopaków, którzy tak jak i on sam, zostali tam dowiezieni windą z zapasami. Ich obóz otoczony jest ogromnym murem. W czasie dnia jest w nim przejście, w nocy się ono zamyka, a zza ścian słychać przerażające wycie i jeszcze gorsze odgłosy. Wkrótce do kolonii dociera młoda dziewczyna, pierwsza w grupie chłopaków. Wraz z nią kolonia otrzymuje ostatni transport zasobów i kwestia ucieczki staje się coraz bardziej paląca.
    Kolonię otacza wielki labirynt i jego eksploracja, która trwała już od jakiegoś czasu, okazuje się być dawno zakończona. Konieczne jest poszukanie nowego rozwiązania, bo po prostu nie ma zwykłej drogi ucieczki.

poniedziałek, 1 września 2014

Gdzie jest Amy?

Piąta rocznica ślubu małżeństwa, które z pozoru jest niemal idealne. Pożycie Nicka i Amy wydaje się znakomite, a decyzja o spędzeniu tej ważnej rocznicy w zaciszu ich domu nad Missisipi wydaje się być jak najbardziej sensowna. O poranku kobiety nie można jednak nigdzie odnaleźć.
    W takich sytuacjach pierwsze podejrzenia zawsze padająca małżonka i nie inaczej jest w tym przypadku. Sprawie pikanterii dodaje fakt, że Nick zachowuje się w sposób nieprzewidywalny i w wielu momentach dziwny. Widać po nim, że jest przepełniony goryczą i bywa wybuchowy, ale czy to oznacza, że Amy została zamordowana właśnie przez niego? I czy w ogóle została zamordowana? Jej ciało nie zostaje odnalezione.
    W sprawę włącza się siostra Nicka starająca się pomóc mu w udowodnieniu swojej niewinności. Jest to trudne zadanie, ponieważ w oczach wszystkich jest on winny, a pojawiające się nowe informacje wskazują, że małżeństwo wcale nie układało się tak dobrze, jak wszyscy się tego spodziewali. W całej historii jest jakieś drugie dno i z każdym kolejnym krokiem śledczych odkrywane są nowe rzeczy i zaczyna narastać napięcie. Autorce trzeba oddać, że zarządza nim świetnie.

niedziela, 31 sierpnia 2014

Czy może lepiej jednak umrzeć?


Życie toczy się normalnie. Aż do momentu tragicznego wypadku. Jeśli spojrzeć na to z odpowiednim dystansem, wypadek też jest elementem normalnego życia. W końcu o wypadkach słyszymy praktycznie codziennie. Tak, ale nie są to wypadki z naszym udziałem i nie giną w nich wszyscy nasi najbliżsi. Mia była właśnie ofiarą takiego wypadku. Wszystkie bliskie jej osoby nie żyją, a ona leży na szpitalnym łóżku. Dookoła niej krzątają się lekarze wałcząc o jej życie, ale prawda jest taka, że jeśli sama nie będzie chciała przeżyć, nie będzie walczyć o życie, nie ma najmniejszych szans. Decyzja jest w jej rękach, chociaż w rzeczywistości leży nieprzytomna.
    Dziewczyna będzie musiała zdecydować, czy warto walczyć o życie, które pozbawione będzie wszystkiego, co do tej pory znała i ceniła jako dobre. Czy warto się budzić do życia w takim świecie? Może lepiej sobie umrzeć? To pytanie rozważa wspominając swoje dotychczasowe życie i zastanawiając się nad rzeczami, które były w nim wartościowe i w przyszłości znowu mogą stać się źródłem dobra. Mamy tutaj do czynienia z wyjątkowo dojrzałą pozycją przeznaczoną głównie dla młodzieży.

wtorek, 19 sierpnia 2014

Jak u Orwella

Korea Północna jest miejscem strasznie zmitologizowanym. Posiadamy o nim bardzo ograniczone informacje, które w dodatku są manipulowane na różne sposoby przez rząd tego państwa. Jeśli ktoś niespecjalnie mądry wybierze się do tego kraju na zorganizowaną przez rząd i obstawioną przez tajniaków wycieczkę, może zobaczyć nawet młodzież jeżdżącą na deskorolkach po parku i porozmawiać z wesołymi, zadowolonymi z życia ludźmi. Trochę gorzej jest, jeśli ktoś zboczy z trasy.
    John Sweeney udał się do Korei Północnej udając uczonego profesora zaproszonego na sympozjum naukowe. Ten wzięty dziennikarz starał się odkryć w ten sposób codzienność Korei Północnej i to, co odkrył, było naprawdę przerażające. Jest to kraj przesiąknięty propagandą w sposób, który dla obywateli wolnego świata jest niewyobrażalny. Nawet Orwell czasami mógłby się poczuć zawstydzony rozmachem, z jakim władze tego autorytarnego państwa przymuszają obywateli do oddawania niemal boskiej czci jego liderom i w jaki sposób wmawiane jest przeciętnemu, niedojadającemu obywatelowi, że Korea Północna to najlepsze miejsce do życia na świecie.

sobota, 9 sierpnia 2014

Ile tu faktów, a ile fantazji autora?

Teoretycznie mamy tutaj do czynienia z literaturą faktu. Reporter śledczy, Piotr Pytlakowski, wziął na tapetę tak zwaną polską szkołę szpiegów, czyli do niedawna tajną bazę w Starych Kiejkutach. To podobno tam przetrzymywani byli też porwani przez Amerykanów groźni bojownicy z krajów arabskich. Przede wszystkim ma to być jednak miejsce, gdzie szkolili się agenci specjalni do wykonywania najróżniejszych tajnych operacji. Plotki głosiły, że szkolone tam osoby miały nabywać umiejętności, których nie powstydziliby się bohaterowie filmów akcji. Autor próbuje się dowiedzieć, czy ci ludzie szkolili się tam nawet w potajemnym zabijaniu. Żadną tajemnicą podobno nie było to, że wśród umiejętności absolwentów szkolenia było picie alkoholu w taki sposób, by pozostawać świadomym, czy skuteczne uwodzenie kobiet. Mieli też łamać szyfry, ścigać się samochodami, skutecznie manipulować ludźmi, a najlepsi z nich potrafili podobno blokować ból i byczym samym odporni na tortury. Książkę czyta się znakomicie, ale trudno jest zapomnieć o fakcie, że opiera się ona przede wszystkim na informacjach zasłyszanych.

czwartek, 31 lipca 2014

Historia powstania

Książka „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie” autorstwa Richie Alexandry opowiada o jednym z najodważniejszych zrywów narodowych w historii Polski. Powstanie Warszawskie, bo o nim tu mowa, było buntem młodych, który przerodził się w tragedię. To jedna z największych zbrodni na narodzie polskim. Powstanie Warszawskie od początku było źle przygotowane - było romantycznym, spontanicznym zrywem, ale i bohaterską walką o wolność, która pochłonęła krwawe żniwo. Efektem powstania było zrównanie Warszawy z ziemią. Dziś pytania o zasadność powstania są żywe. Publikacja „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie” powstała na podstawie zeznań świadków i uczestników walk powstańczych. Autorka wykorzystał również dokumentację m.in. z prywatnych zbiorów prof. Władysława Bartoszewskiego, z archiwów brytyjskich i niemieckich. Spowodowało to, że historia pisana jest z innego punktu widzenia. Nowa perspektywa ukazana była w książce w kontekście działań wojennych na arenie międzynarodowej, błędów polskiego dowództwa i krytycznej oceny postaw aliantów w związku z powstaniem.

czwartek, 17 lipca 2014

Zaczarowani

Książka „Zaczaruj mnie” napisana przez Karolinę Frankowską to literacki debiut  autorki, która stworzyła już postać serialowej prawniczki Agaty Przybysz. W książce „Zaczaruj mnie” opowiada historię Zosi, Bartka i Kaśki. Zosia to świeżo upieczona pani magister psychologii, z masą planów na przyszłość. Ma zapał do pracy i wiarę w to, że może zmieniać świat. Niestety, boleśnie musi zmierzyć się z rzeczywistością i brutalnością świata. Nie może dostać wymarzonej pracy w zawodzie psychoterapeuty, więc zatrudnia się w biurze doradztwa zawodowego.

Recenzje ksiązek obyczajowych na www.ksiazkowe-bestsellery.pl

Nie wiedzie się jej ani w pracy, ani w życiu prywatnym.  Zaklinając rzeczywistość, zapisuje swoje marzenie na karteczce i zakopuje bez ujawniania treści z pomocą przyjaciół ze studiów - Kaśki i Bartka. Wszystkich głównych bohaterów poznajemy, kiedy tłumaczą się policjantowi ze swojej nocnej obecności w parku z butelką wina i saperką. Jednak magiczna sztuczka chyba działa, o czym dowiadujemy się z książki, ponieważ Zosia z dnia na dzień dostaje wiele atrakcyjnych propozycji pracy w swoim zawodzie. To jednak niewinny początek pasma niepowodzeń, kiedy jej świat zaczyna lec w gruzach.

środa, 16 lipca 2014

Nocna szkoła

Książka „Wybrani. Niezbędnik nocnej szkoły” napisana przez C.J. Daugherty to pozycja obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Jeśli zastanawiasz się, jak przetrwać 10 miesięcy nauki i nie zwariować, ta książka na pewno ci to ułatwi. Lektura pomoże czytelnikowi zaplanować czas podczas roku szkolnego, podpowie, jak się uczyć, rozwiązywać konflikty, być bardziej kreatywnym i zostać w przyszłości milionerem. W książce znajdziesz kultowe cytaty z ulubionej sagi „Wybrani”. Znajdziecie w nim kalendarz, plan lekcji i informacje, które są cenne dla wszystkich uczniów, niezależnie od szczebla edukacji. W oczekiwaniu na czwartą z kolei książkę „Wybranych”, można zapoznać się z prequelem serii  - opowiadanie „Dzień, w którym zgasły światła” . Dowiesz się z niej, jak to się wszystko zaczęło. Gwarantujemy, że rok przeżyty z „Wybranymi” będzie wypełniony samymi sukcesami przybliżającymi cię do upragnionego celu. Będziesz mógł tak zaplanować cały rok szkolny, że nic nie zaskoczy Cię w jego trakcie. Przeżywaj tylko przyjemne przygody z „Wybranymi”.

czwartek, 19 czerwca 2014

Niebezpieczne hobby

Himalaizm jest jednym z najniebezpieczniejszych i zarazem bezproduktywnych hobby, jakie stworzył dla siebie znudzony codziennym życiem człowiek. Himalaiści kreują się zazwyczaj na „lodowych wojowników”, którzy prowadzą wielkie bitwy z naturą i własnymi ograniczeniami, zarówno fizycznymi jak i psychicznymi. Rzeczywistość jest bardziej nomen omen przyziemna, ponieważ najczęściej mówimy tutaj o wyprawach zorganizowanych na szlakach, którymi szła już masa ludzi, a do tego są to wyprawy wyposażone w masę zdobyczy technologicznych. Wykorzystanie ich trochę większej ilości znacznie ułatwiłoby dotarcie na szczyty, co dzisiaj jest możliwe dla każdego za odpowiednią opłatą, ale pewnie byłoby mniej adrenaliny.
    Książka opowiada o ofiarach wejścia na Broad Peak, słynnej przed kilkoma laty wspinaczce, w której zginęło dwóch himalaistów. Sami na siebie ściągnęli niebezpieczeństwo, ale mimo wszystko traktujemy całą sprawę jak nieszczęśliwy wypadek. Hugo-Bader stara się w sposób obiektywny odkryć, co się tam naprawdę stało

piątek, 6 czerwca 2014

Busem przez Europę

W czasach hipisów w Stanach Zjednoczonych niczym nadzwyczajnym nie było zauważenie na drodze busika, który pruł w bliżej nieokreślonym celu przez cały kontynent, prawdopodobnie z jednego festiwalu muzycznego na drugi. Jeżdżenie tym busem, najczęściej charakterystycznym volkswagenem, było jedynym celem w życiu ich pasażerów. W drugiej dekadzie XXI wieku, w dodatku w Europie, coś takiego byłoby nie do pomyślenia. Czy jednak na pewno?
    Busem przez świat to zapis wyjątkowej przygody grupy przyjaciół z Dolnego Śląska, którzy postanowili za grosze kupić rozpadający się samochód, doprowadzić go do stanu używalności i wyruszyć w świat. Jak postanowili, tak zrobili i udali się na Gibraltar, by spojrzeć na Afrykę przez cieśninę. Udało im się, a po drodze spotkali ogromną ilość najróżniejszych ludzi oraz ich udziałem stałą się masa przygód. Nie jechali bynajmniej najkrótszą trasą. A na miejscu, u kresu swojej podróży, zostali jeszcze aresztowani. Dlaczego? Warto sięgnąć po książkę, by się dowiedzieć.

Witajcie w Rosji, tym razem bez wojny atomowej


Dmitry Glukhovsky znany jest przede wszystkim ze stworzenia uniwersum Metro 2033, w którym mamy do czynienia z wojną atomową prowadzącą do powstania wielu mutantów i przekształcenia społeczeństwa w jego karykaturę zamieszkującą moskiewskie metro. Tym razem także wybieramy się do Rosji, ale już tej współczesnej, nie dotkniętej żadną wojną atomową. Społeczeństwo nie jest mimo to dużo lepsze.
    Witajcie w Rosji jest swojego rodzaju satyrą na współczesną Rosję. Satyrą przez łzy, ponieważ autor stara się identyfikować wszystkie patologie rządzące tym krajem. Czasami, kiedy bardzo wnikliwie obserwujemy obraz współczesnej Rosji, chce się nam płakać, kiedy indziej śmiać, a zazwyczaj oba uczucia dopadają nas równocześnie.
    Nie jest to oczywiście książka oparta na faktach autentycznych i wszystkie problemy, które autor piętnuje, czy mechanizmy władzy przez niego pokazywane, to tylko i wyłącznie wyobraźnia pisarza. Do tego trzeba jeszcze dołożyć fakt, że wcale nie odchodzimy od konwencji fantastyki naukowej.

sobota, 31 maja 2014

Ach ten Mikołajek!

Książka „Mikołajek” autorstwa Rene Goscinny`ego i zilustrowana przez Jeana-Jacques`a Sempe to klasyka literatury dziecięcej. Główny bohater - Mikołajek, wraz z przyjaciółmi - Joachimem, Euzebiuszem, Maksencjuszem, Alcestem i Ananiaszem przeżywają zabawne przygody.  Tytułowy Mikołajek jest jednocześnie narratorem przygód. To kilkulatek z Francji, czarnowłosy, uwielbiający historie o kowbojach, lotnikach i Indianach. Jego ulubionym zajęciem są wycieczki, gra w piłkę nożną i zabawy z kolegami, choć nie brakuje częstych kłótni. Mikołajek ma problemy z matematyką, ale świetnie idzie mu historia w szkole.
Łobuziaki bawią polskich czytelników już od ponad 50 lat. Pierwsza część historyjek o przygodach Mikołajka została opublikowana w 1959 roku na łamach francuskiego dziennika „Sud-Ouest Dimanche”.  Przez lata książki ukazywały się w niezmienionej szacie graficznej, w charakterystycznym dla serii kwadratowym formacie. Z okazji 50-lecia pierwszego polskiego wydania „Mikołajka” w sklepach pojawiła się zupełnie nowa edycja cyklu, w większym formacie, ale z takimi samymi, zabawnymi historiami.

piątek, 16 maja 2014

Ekshibicjonistyczne odchudzanie

Książki o odchudzaniu zazwyczaj mają charakter poradnika, w którym szczupła obecnie osóbka, a najczęściej szczupła i wysportowana całe życie, opowiada radośnie, w jaki sposób stracić zbędne kilogramy nadwagi i się tym cieszyć. Gubienie kilogramów jest łatwe, proste i przyjemne, wystarczy jedna decyzja i tak naprawdę dieta to zabawa. O, zobaczcie tutaj, jakie fajne przepisy mamy w książce!

Biografia i dokument na www.ksiazkowe-bestsellery.pl

    To znaczny, w innych książkach. Śmierć grubej Berty jest zapisem dwudziestu lat walki z nadwagą. I jest to walka na noże, pełna nieprzyjemnych sytuacji, wstydu i stanów depresyjnych. Autorka pisze o sobie, pisze o realnym człowieku, który wcale się nie cieszy, że trzeba podjąć bardzo nieprzyjemny przecież wysiłek. Mimo wszystko, w książce docieramy do szczęśliwego zakończenia. Jest to naprawdę mocny przekaz, ponieważ droga do odpowiedniej sylwetki nie wiedzie bynajmniej przez baśniową krainę kolorowych kanapeczek i beztroskich zabaw na siłowni. Prowadzi ona przez pot i łzy, których autorka nie zamierza się wstydzić.

czwartek, 15 maja 2014

Zbiegi okoliczności nie istnieją


Rok 1993. Ginie rodzeństwo. Policja uznaje całą sprawę za wypadek. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że mamy do czynienia z dwoma osobnymi, na pierwszy rzut oka nie związanymi z sobą wypadkami, które rozgrywają się praktycznie w tym samym czasie. Na dwadzieścia lat wszyscy przechodzą do porządku dziennego nad tym zbiegiem okoliczności.
    Rok 2013. Do miasta powraca psycholog policyjny, profilerka, Szasza Załuska. Przychodzi do niej mężczyzna, który jest przekonany o tym, że współwłaściciel jego klubu nocnego chce go zabić. Kobieta nie chce się mieszać w całą sytuację, ponieważ potencjalny morderca to znana osoba, autor wielkiego hitu sprzed lat. Cała sprawa nie wydaje się być zbyt sensowna.
    Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy dochodzi do strzelaniny i mężczyzna ginie. Okazuje się, że miał on jakiś związek ze śmiercią rodzeństwa sprzed lat i najprawdopodobniej znał zabójców. Ślad mogący wyjaśnić zbrodnię znajduje się pod nosem wszystkich, bo w piosence, która była wielkim przebojem.

piątek, 18 kwietnia 2014

Przebudzenie - Agnieszka Lingas - Łoniewska

„Przebudzenie” to doskonała powieść dla osób lubiących lekkie, ale życiowe i mądre historie. Jest to drugi tom docenionej już powieści „Łatwopalni”. Bohaterami książki są: Jarek, Monika, Sylwia, Bernie, Grzesiek, Dorota. Tak jak w poprzedniej części, książka ta mówi o zawiłych relacjach międzyludzkich. Mówi o tym, że często od bardzo szybkich decyzji zależy całe nasze życie. Bohaterowie książki uwikłani są w różne emocjonalne i uczuciowe historie. Żyją przeszłością: namiętnymi romansami, niespełnionymi miłościami. Jednak zaczynają sobie zdawać sprawę, że „tu i teraz” jest ważne i istotne. Do bohaterów książki dociera, że to teraźniejszość ma wpływ na szczęśliwą przyszłość.

środa, 2 kwietnia 2014

7 nawyków skutecznego działania - Stephen R. Covey

Czujesz, że coś jest w Twoim życiu nie tak? Pragniesz coś w nim zmienić? Chcesz żyć bardziej świadomie, cieszyć się każdą chwilą oraz nieustannie się rozwijać i inwestować w siebie? Książka „7 nawyków skutecznego działania” autorstwa Stephena R. Covey’a  jest właśnie dla Ciebie.

wtorek, 1 kwietnia 2014

Nowy Jork - Magdalena Rittenhouse

Książka „Nowy Jork Od Mannahatty do Ground Zero” to niezwykle ciekawa i bardzo interesująca książka autorstwa niezwykle uzdolnionej pisarki, jaką jest Rittenhouse Magdalena. Książka została napisana bardzo ciekawie, dlatego z pewnością podczas jej czytania nikt nie będzie się nudził.

poniedziałek, 24 marca 2014

Ranczo. Powieść - Jerzy Niemczuk, Robert Brutter

Powieść autorstwa Jerzego Niemczuka i Roberta Bruttera pod tytułem „Ranczo” to doskonały sposób na poprawę humoru. Książka nawiązuje do serialu telewizyjnego, jednakże jest od niego znacznie bogatsza, a przez to oczywiście i śmieszniejsza. Opowiada historię Amerykanki Lucy, która sprowadza się na polską wieś do odziedziczonego dworku. Zderzenie amerykańskiej mentalności z wiejskim klimatem staje się oczywiście źródłem wielu nieporozumień, zderzeń, ale też oczywiście zabawnych i niezwykle komicznych sytuacji.

piątek, 21 marca 2014

Wilk z Wall Street - Jordan Belfort

Jordan Belfort jest jedną z najbardziej znanych, a zarazem kontrowersyjnych postaci amerykańskiego biznesu. Człowiek ten zrobił zaskakującą karierę. W ciągu jednego dnia potrafił zarobić duże pieniądze. Następnie tej samej nocy przeznaczał niebagatelne sumy na  alkohol, narkotyki, przypadkowy seks i kasyno. W ciągu swojego życia nieustannie mieszał się w jakieś gangsterskie afery. Brał udział w wielu finansowych przekrętach.

wtorek, 18 marca 2014

Sven Hannawald. Triumf. Upadek. Powrót do życia

Wszyscy miłośnicy skoków narciarskich oraz fani Adama Małysza doskonale znają postać Svena Hanavalda. Skoczka, który stał się rywalem naszego mistrza na początku XXI wieku. Kim jest Sven Hannavald? Co się stało, że ten który był w tak rewelacyjnej formie wycofuje się ze sportowej rywalizacji? Przecież wydawało się, że jest u szczytu formy, że świat stoi przed nim otworem.

wtorek, 11 marca 2014

Wołanie Kukułki - Robert Galbraith (J. K. Rowling)

Książka „Wołanie kukułki” to wspaniała i niezwykle intrygująca powieść detektywistyczna wydana przez J. K. Rowling (popularną autorkę, która wydała między innymi sagę książek o młodym czarodzieju – Harrym Poterze). Książka „Wołanie kukułki” została wydana pod pseudonimem - Robert Galbraith. Każdy, kto choć raz sięgnął po książkę J. K. Rowling z pewnością wie, że autorka ta posiada doskonały kunszt pisarski, który przejawia się w każdym jej słowie. Z pewnością więc miłośnicy dobrych powieści detektywistycznych powinni sięgnąć po jej kolejną książkę - „Wołanie kukułki” wydaną przez Wydawnictwo Dolnośląskie.

piątek, 7 marca 2014

2014 FIFA World Cup Brazil Adrenalin XL Multipack 6+2

Sport inspiruje nas od najmłodszych lat. Już kiedy jesteśmy mali pragniemy przeżywać na swój indywidualny sposób sportowe emocje. Właśnie dla najmłodszych fanów sportu powstała najnowsza kolekcja kart „2014 FIFA World Cup Brazil”. Jest to niesamowita atrakcja szczególnie dla najmłodszych panów – fanów piłki nożnej.

poniedziałek, 3 marca 2014

100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku - Mariusz Szczygieł

Pozycja jaką jest „Antologia polskiego reportażu XX wieku” pod redakcją M. Szczygieł jest lekturą wartościową nie tylko z historycznego punktu widzenia i na pewno warto po nią sięgnąć. Jest to wartościowy zapis wszystkiego tego, co w ubiegłym stuleciu miało znaczenie w tym gatunku literackim. Dotyka ważnych spraw, którymi żyli ludzie i pokazuje, że choć zmienia się rzeczywistość dookoła, to problemy ludzi cały czas pozostają takie same. Na pewno też oprócz niewątpliwej wartości historycznej ma także wartość edukacyjną.

poniedziałek, 24 lutego 2014

Beksińscy. Portret podwójny - Magdalena Grzebałkowska

Kilka dni temu za pośrednictwem Społecznego Instytutu Wydawniczego  Znak ujrzała światło dzienne kolejna niezwykła biografia „Beksińscy. Portret podwójny”. Autorka tej nietuzinkowej biografii jest Magdalena Grzebałkowska. Bohaterami jej książki są dwie bardzo ważne postaci polskiej kultury: Zdzisław Beksiński – znany malarz mrocznych i oryginalnych obrazów oraz jego syn Tomasz Beksiński- popularny tłumacz i dziennikarz radiowy.

czwartek, 20 lutego 2014

Słuch absolutny - Andrzej Sczeklik i Jerzy Illg

Książka „Słuch absolutny” autorstwa Andrzeja Szczeklika oraz Jerzego Illga to książka wydana przez Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. „Słuch absolutny” to powieść pomagająca zrozumieć skąd biorą się ludzie wybitni, inteligentni i wyjątkowi. Przedstawia rozmowę profesora Szczeklika ze swoim przyjacielem i wydawcą Jerzym Illgiem. Profesor Andrzej Szczeklik zmarły przed dwoma laty z pewnością jest osobowością wybitną i inspirującą, która często określana jest jako lekarz – legenda.

niedziela, 16 lutego 2014

Sławne pary PRL - Sławomir Koper

Ostatnio możemy zaobserwować dużą modę na wspomnienia z PRL-u. Czasy te już nie budzą w nas grozy. Chętnie wracamy do sentymentalnych wspomnień z lat młodości. Co roku wiele wydawnictw wypuszcza nowe pozycje książkowe dotyczące tamtego okresu.

czwartek, 13 lutego 2014

Kuchnia bez pszenicy - William Davis

Poradnik „Kuchnia  bez pszenicy” autorstwa znanego amerykańskiego kardiologa jakim jest Davis William. W książce tej lekarz obala mit, który pokutuje również w polskim społeczeństwie, że produkty tzw. pełnoziarniste powinny być obowiązkowym elementem codziennych posiłków. Po książkę powinni sięgnąć wszyscy, którym zdrowie swoje i najbliższych leży na sercu. Jak również po poradnik ten powinni sięgnąć ci, którzy marzą o sportowej, szczupłej sylwetce.

niedziela, 9 lutego 2014

Wyrachowanie i śmierć - J. D. Robb

J.D. Robb to  autorka kryminałów, której każda książka staje się dużym sukcesem. Jej książki sprzedają się w zaskakująco dużych nakładach. Powieści  J.D. Robb  mają odbiorców na całym świecie. Autorka ta dokonuje w swoich książkach rzeczy niezwykłej W doskonały sposób łączy z pozoru niczym nie wyróżniające się zbrodnie z potężną machiną powiązań oraz biznesowych lub uczuciowych zależności. Nowe dzieło J.D. Robb „Wyrachowanie i śmierć”  gwarantuje dużo emocji.

środa, 5 lutego 2014

Szpieg - Clive Cussler

Książka „Szpieg” autorstwa Cusslera Clive to prawdziwy rarytas dla wszystkich miłośników powieści przygodowych. Autor, z sobie właściwym wdziękiem opowiada historię, która nie pozwala oderwać się od stronic książki. Ten światowej klasy bestseller przenosi czytelnika do początku XX wieku, a konkretnie w 1908 rok. Jest to czas gdy świat zmierza ku wojnie, trwają prace zbrojeniowe nad  nowymi pojazdami- pancernikami, które zniszczą świat... Czy uda mu się go uratować? Odpowiedź na to pytanie znajdzie czytelnik na kolejnych stronach, tej jakże ciekawej powieści.

niedziela, 2 lutego 2014

Nigdy nie wracaj - Lee Child

Na półkach sklepowych już za kilka dni pojawi się kolejne emocjonujące, książkowe wydawnictwo. Powieść  Lee Child „Nigdy nie wracaj” z pewnością zapewni wiele emocji miłośnikom dobrych historii „ z dreszczykiem” oraz dodatkiem militarnym.

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Bóg nigdy nie mruga - Regina Brett

Książki Reginy Brett cieszą się dużą, niesłabnącą popularnością. Autorka  pisze znakomite felietony, w których  zaraża ona pozytywnym podejściem do życia oraz optymizmem. Taka też jest książka „Bóg nigdy nie mruga”. Wydawnictwo jest zbiorem pięćdziesięciu felietonów.

czwartek, 23 stycznia 2014

Złodziejka książek - Markus Zusak

Książka Markusa Zusaka „Złodziejka książek” cieszy się ponownie dużym zainteresowaniem oraz popularnością. Dzieje się tak z powodu adaptacji tego dzieła, która ma trafić niebawem do kin.

niedziela, 19 stycznia 2014

Wilk z Wall Street - Jordan Belfort

Jordan Belfort to postać, która w latach 90 tych XX wieku odcisnęła bardzo duże piękno na świecie amerykańskiego, ale i światowego biznesu. Człowiek ten zadziwiał nie tylko zdolnością do szybkiego zarabiania gotówki, ale również do szybkiego jej wydawania. W ciągu jednej, małej minuty potrafił zarobić miliony. Dużą ilość zarobionych pieniędzy przepuszczał na alkohol, narkotyki, hazard, sex i niebezpieczny, „ekstremalny” tryb życia.

środa, 15 stycznia 2014

Zagrożeni - C.J. Daugherty

„Zagrożeni” C.J. Daugherty  to trzecia część niezwykłych historii pełnych intryg, spisków oraz miłosnych uniesień. Pierwsze dwie części „Dziedzictwo” oraz „Wybrani” spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Książki te zostały doskonale przyjęte i recenzowane przez znanych krytyków. Czytelnicy bardzo szybko przekonali się do tej niezwykle interesującej historii. Przekonało ich przede wszystkim połączenie wątku kryminalnego i miłosnych epizodów.

niedziela, 12 stycznia 2014

Eli, Eli - Wojciech Tochman

Żyjemy w niezwykłych czasach. Świat stoi przed nami otworem. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością gotówki oraz dobrym zdrowiem możemy podróżować praktycznie po całym świecie – zwiedzać, poznawać, dotykać. Zwiedzamy nowe kraje, zachwycamy się nieznaną nam dotąd kulturą, sztuką, architekturą. Często jednak zapominamy, że tuż obok pięknych, turystycznych bogatych miejsc żyją ludzie nierzadko w biedzie i cierpieniu. Właśnie o tym jest nowa książka Wojciecha  Tochmana „Eli, Eli”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

środa, 8 stycznia 2014

Kocham Nowy Jork - Lafleche Isabelle

Zapewne nieraz widziałeś książki, gdzie występowały kobiety głodne sukcesu i którym zależało głównie na zrobieniu wielkiej kariery. Teraz chciałbym ci przedstawić kolejną pod tytułem "Kocham Nowy Jork", która opowiada właśnie o takiej nowoczesnej kobiecie. Niemniej jednak pozycja ma to coś, co wyróżnia ją spośród wielu innych o podobnej tematyce. To, że opowiada o kobiecie nie oznacza, że panom się nie spodoba, bowiem wątek jest naprawdę ciekawie prowadzony i z pewnością każdy powinien coś dla siebie znaleźć.

sobota, 4 stycznia 2014

Rzeczowo o modzie męskiej - Kędziora Michał

Jeśli jesteś facetem, któremu leży na sercu dobry wygląd, to na pewno powinna cię zainteresować pozycja książkowa, którą zaraz ci przedstawię. Przede wszystkim tyczy się ona mężczyzn, jednakże zawiera wiele użytecznych wskazówek, z których mogą skorzystać również kobiety. Wspomniana książka to oczywiście "Rzeczowo o modzie męskiej".

środa, 1 stycznia 2014

Trening szczęścia - Beata Pawlikowska

Beata Pawlikowska –  znana i ceniona podróżniczka, pisarka i dziennikarka – autorka cyklu „Świat według blondynki” napisała kolejną  kipiącą życiową energią i wigorem książkę. „Trening szczęścia”  trafił  na półki sklepowe  z początkiem nowego roku 2014 – 15 stycznia. Książka ta to bez wątpienia przydatna  lektura dla osoby, która nie tylko chce coś w sobie zmienić w rozpoczynającym się roku, ale również w cały swoim życiu.