czwartek, 22 stycznia 2015

Europejska zima bez prądu


Czy poradzimy sobie, jeśli w całej Europie nagle zabraknie prądu? Czy na ulicach największych miast nie zapanuje wtedy chaos, któremu nikt nie będzie się w stanie przeciwstawić? Czy taki ponury scenariusz jest niemożliwy. Austriacki pisarz Marc Elsberg w swoim kryminale naukowym Blackout przekonuje nas, że wcale nie mamy do czynienia z historią, która nigdy nie może się zdarzyć zwłaszcza, że stajemy się coraz bardziej uzależnienie od elektroniki.
Powieść zaczyna się w tym samym momencie, w którym w Europie wyłączają prąd. Informatyk Piero podejrzewa, że może chodzić o informatyczny zamach terrorystyczny, a przecież ma prawo wysuwać takie wnioski, sam bowiem jeszcze jakiś czas temu był hakerem. Niestety, próba ostrzeżenia rządu przed taką ewentualnością nie jest najszczęśliwszą z decyzji, na jakie Piero mógł się zdecydować, teraz bowiem sam staje się podejrzanym. A jednak sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna, zaczyna brakować żywności, a kolejne zimowe dni bez prądu grożą niewyobrażalnymi konsekwencjami. Piero postanawia szukać prawdy mogąc liczyć na wsparcie ze strony dziennikarki. Im bliżej jednak są odkrycia, kto stoi za atakiem, tym bardziej przerażająca wydaje się prawda i tym mniej bezpieczni są oni sami.

czwartek, 15 stycznia 2015

Kryminał w białostockich realiach


Katarzyna Bonda, która ma spore szanse na przejęcie po nieżyjącej już Joannie Chmielewskiej zaszczytnego tytułu „Królowej polskiego kryminału” po raz kolejny napisała książkę, którą dobrze się czyta i przy której można zapomnieć o przemijającym czasie. Taka właśnie jest „Florystka” zasługująca na zainteresowanie nie tylko ze strony miłośników kryminałów, które są osadzone w polskich realiach.
Głównym bohaterem książki jest Hubert Meyer. Jeszcze nie tak dawno pracował jako profiler w policji, popełniony przez niego błąd sprawił jednak, że zrezygnował z służby. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie nie będzie mu dane odpocząć od śledztwa, przyjaciel prosi go bowiem o pomoc, a Hubert nie może odmówić. Trudno się temu dziwić, skoro problem jest poważny i dotyczy zaginięcia dziewięcioletniej Zosi. Miasto jeszcze huczy o niewyjaśnionej sprawie zabójstwa jedenastoletniego chłopca, nowe zaginięcie wywołuje więc lawinę spekulacji. Kluczem do rozwiązania zagadki wydaje się być postać znanej florystki, matki zamordowanego chłopca, a Hubert i towarzysząca mu Lena muszą liczyć się z wieloma przeszkodami, w tym i z tymi, które czyni im sama białostocka policja. Determinacja profilera ma jednak szansę przynieść oczekiwane rezultaty.

piątek, 9 stycznia 2015

Opowieść o mnichu jakich mało


Leon Knabit to jeden z tych duchownych, którzy każdym swoim działaniem przywraca wiarę nie tylko w samego chrześcijańskiego Boga, ale również w kościół rozumiany jako instytucję. Gdy bowiem wielu duchownych koncentruje się przede wszystkim na wpływaniu na życie polityczne w Polsce, robiąc to zarówno w bardziej, jak i w o wiele mniej subtelny sposób, ojciec Leon przypomina, że zmienianie świata zawsze powinno być poprzedzane pracą nad sobą. Ten wyjątkowy członek zakonu benedyktynów znany jest między innymi jako bliski przyjaciel polskiego papieża Jana Pawła II, być może jednak w jego historii ważniejsze jest to, że od zawsze jest przyjacielem młodzieży, który pracuje z nią nie tylko z cierpliwością, jakiej wielu mogłoby mu pozazdrościć, ale i z miłością?

Więcej recenzji biografii przeczytasz na Ksiazkowe Bestsellery

A jaki jest prywatnie? Co popycha go do przodu? Czy miewa chwile zwątpienia? Czy wspomina trudną wojenną młodość? Czy miał kiedyś problemy z wybaczaniem innym? „Zakochany mnich. Biografia o. Leona Knabita” to książka, która daje nam odpowiedź nie tylko na te, ale również na wiele innych pytań. Prowadzi nas przez życie zakonnika, pozwala nam na spędzenie dnia w jego towarzystwie i niejako „przez przypadek” zaraża nas tak typowym dla niego optymizmem.