poniedziałek, 28 grudnia 2015

Dziewczyna z pociągu - światowy fenomen!

Literatura brytyjska ostatnich lat znana jest przede wszystkim z niespecjalnie wymagających intelektualnie książek dla dzieci z serii o Harrym Potterze. To one robią największą furorę na świecie i przez to cała reszta schodzi na drugi plan z wielka stratą dla czytelników. Najważniejszą z książek siłą rzeczy drugiego szeregu jest właśnie „Dziewczyna z pociągu”, czyli powieść Pauli Hawkins przeznaczona zdecydowanie dla osób dorosłych.

Jest to thriller określany przez niektórych recenzentów trocheja wyrost jako pozycja zawierająca elementy horroru. Wszystko zaczyna się tutaj bardzo niewinnie. Poznajemy Rachel, wciąż młodą dziewczynę, która codziennie rano odbywa ten sam rytuał w drodze do pracy. Jego główną częścią jest dojazd pociągiem zatrzymującym się za każdym razem na krótki postój w tym samym miejscu trasy, zaraz obok osiedla domków jednorodzinnych. Wpatrzona w z pozoru idealne życie rezydentów osiedla Rachel wyobraża sobie, że jest jednym z nich i że razem z nimi wiedzie sielskie życie. Wkrótce zaczyna ich traktować niemal jak przyjaciół znanych głównie z widzenia. Pewnego ranka, prosto przed jej oczami, dochodzi do zbrodni. Czy Rachel chce tego czy nie, zostaje brutalnie wciągnięta w życie tej małej wspólnoty.

Książka, choć długo się rozkręca - z czasem wciąga coraz bardziej. Jest mroczna, przerażająca i jednocześnie fascynująca, że nie można się oderwać!

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Konfrontacja z wilkiem

Wilki są elementem naszej kultury praktycznie od zawsze. Są to najczęściej występujące na naszej szerokości geograficznej drapieżniki i nawet dzisiaj, w XXI wieku, ich obecność nie jest niczym nadzwyczajnym, choć rzadziej występującym zjawiskiem. Oczywiście trzymają się z dala od większych siedzib ludzkich, ale cały czas nie brakuje miejsc, gdzie jest ich sporo. Najczęściej powodują niestety problemy, co jest po części elementem ich natury, ale w dużej mierze za wszelkie niepokoje należy winić człowieka. Nasze rozumienie wilków jest bowiem dalece niedoskonałe i jest to najdelikatniejsze ujęcie stosunków na linii wilk-człowiek. Najczęściej nie wiemy o sobie po prostu nic w miejsce prawdziwej wiedzy pojawiają się niepoparte zupełnie niczym przekonania, przesądy i zgadywanki.

Adam Wajrak ponad 20 lat temu zamieszkał w Puszczy Białowieskiej, miejscu występowania wilków w środowisku całkowicie dla nich naturalnym. Przez cały ten czas obserwował ich zachowania, ich normalne życie i zwyczaje, a także spotkania pomiędzy nimi i człowiekiem. Sam też wielokrotnie stawał z nimi oko w oko, a nawet zdarzyło mu się poczuć ostre zęby wilka na własnej skórze. Książka jest opowieścią o jego eksploracji i o naszym trudnym sąsiedztwie.Warto ją poznać!