środa, 11 lutego 2015

W szponach nałogu

Debiut literacki Małgorzaty Halber to książka mocna i bezkompromisowa. Łatwo jest czytać ją jako zakamuflowaną autobiografię dziennikarki zastanawiając się nad tym, ile w niej prawdy, a ile fikcji, kto występuje pod pseudonimem i czyje spotkanie jest właśnie opisywane, trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z powieścią, która nie zasługuje na to, aby traktować ją w tak małostkowy sposób. To przecież przede wszystkim historia nałogu, jego akceptacji i niezgody na to, co za sobą niesie i właśnie na tym polega jej największa wartość.
Główną bohaterką powieści „Najgorszy człowiek na świecie” jest Krystyna – znakomita dziennikarka, królowa imprez i pani życia. Jej własne życie może być powodem do zazdrości, Kryśka już teraz ma bowiem wszystko, a wiele wskazuje na to, że będzie miała jeszcze więcej. Sama bohaterka wcale nie jest jednak przekonana o tym, że ma powody do tak dużego zadowolenia, wie bowiem, jak niebezpieczna jest gra, do której przystąpiła. Cały czas występuje pod maską, a jej utrzymanie jest możliwe tylko dzięki alkoholowi oraz narkotykom. W pewnym momencie nadchodzi czas, aby postawić granice nałogowi i to właśnie droga do ozdrowienia jest motywem przewodnim tej powieści.

środa, 4 lutego 2015

Opowieść o nauczycielu i sensie wiary w człowieka

Film „Carte Blanche” to swego rodzaju fenomen nasze kinematografii. Jest pełen ciepła i optymistyczny. Nie potrzebuje ukrytych znaczeń i zakamuflowanych przesłań, bo opowiada uniwersalną historię i opowiada ją w sposób naprawdę wciągających. Dodatkowo, mamy do czynienia z filmem opartym na faktach, co nie może nie podnosić naszej wiary w ludzi, którzy, jeśli tylko chcą, potrafią zachowywać się naprawdę profesjonalnie. Teraz do naszych rąk oddawana jest książka pod tym samym tytułem. Jest miłą niespodzianką dla osób, które już widziały film, chciałyby na nowo jednak przeżyć historię Kacpra i jego uczniów. Może być jednak przeczytana także przez tych, którzy filmu nie widzieli, pełna ciepła i wzruszeń historia zasługuje bowiem na to, aby ją poznać.
Kacper to stary kawaler, który mieszka z matką i uczy historii w pobliskim liceum. Lubiany przez uczniów nie może utrzymywać, że jego życie osobiste jest szczególnie udane, nie narzeka jednak. I nagle wszystko się zmienia. Wypadek samochodowy przyspiesza proces utraty wzroku, postępująca depresja Kacpra idzie jednak w parze z odrodzeniem. W jego życiu pojawia się nie tylko kobieta, ale i mocne postanowienie, że poprowadzi swoich uczniów do matury. Za wszelką cenę.

niedziela, 1 lutego 2015

W krainie miłości

Książka pt.: „Małżeńska fuzja” autorstwa Jennifer Probst została wydana w 2014 roku. Opowiada ona historię pięknej i chłodnej, spełnionej zawodowo Julietty Conte. Jest to kobieta sukcesu, prezes doskonale funkcjonującej firmy La Dolce Familglia. Jej całe życie to praca i na niej skupia całą swoją energię. Romantyczne randki zakończone uniesieniami w sypialni uznaje za przereklamowane i nudne.
Julietta Conte poznaje w końcu Sawyera Wellsa - bardzo bogatego, przedsiębiorczego mężczyznę po przejściach. Jest smakoszem kobiet i chętnie z nimi romansuje. O miłości jednak nie myśli i nie wierzy we wzniosłe uczucia. Prowadzi własne przedsiębiorstwo, które ma połączyć się z firmą La Dolce Familglia. Korzystną fuzję na polu biznesowym dopełnia wymuszone małżeństwo z rozsądku pomiędzy Juleittą a Sawyerem. Przyjaciele i rodzina wciąż komplikują im życie, mówiąc o miłości i dzieciach. Czy jednak w takim związku w ogóle jest miejsce na takie wzniosłe uczucia? Seks to stanowczo zbyt mało, aby zbudować trwałą relację.