sobota, 31 maja 2014

Ach ten Mikołajek!

Książka „Mikołajek” autorstwa Rene Goscinny`ego i zilustrowana przez Jeana-Jacques`a Sempe to klasyka literatury dziecięcej. Główny bohater - Mikołajek, wraz z przyjaciółmi - Joachimem, Euzebiuszem, Maksencjuszem, Alcestem i Ananiaszem przeżywają zabawne przygody.  Tytułowy Mikołajek jest jednocześnie narratorem przygód. To kilkulatek z Francji, czarnowłosy, uwielbiający historie o kowbojach, lotnikach i Indianach. Jego ulubionym zajęciem są wycieczki, gra w piłkę nożną i zabawy z kolegami, choć nie brakuje częstych kłótni. Mikołajek ma problemy z matematyką, ale świetnie idzie mu historia w szkole.
Łobuziaki bawią polskich czytelników już od ponad 50 lat. Pierwsza część historyjek o przygodach Mikołajka została opublikowana w 1959 roku na łamach francuskiego dziennika „Sud-Ouest Dimanche”.  Przez lata książki ukazywały się w niezmienionej szacie graficznej, w charakterystycznym dla serii kwadratowym formacie. Z okazji 50-lecia pierwszego polskiego wydania „Mikołajka” w sklepach pojawiła się zupełnie nowa edycja cyklu, w większym formacie, ale z takimi samymi, zabawnymi historiami.

piątek, 16 maja 2014

Ekshibicjonistyczne odchudzanie

Książki o odchudzaniu zazwyczaj mają charakter poradnika, w którym szczupła obecnie osóbka, a najczęściej szczupła i wysportowana całe życie, opowiada radośnie, w jaki sposób stracić zbędne kilogramy nadwagi i się tym cieszyć. Gubienie kilogramów jest łatwe, proste i przyjemne, wystarczy jedna decyzja i tak naprawdę dieta to zabawa. O, zobaczcie tutaj, jakie fajne przepisy mamy w książce!

Biografia i dokument na www.ksiazkowe-bestsellery.pl

    To znaczny, w innych książkach. Śmierć grubej Berty jest zapisem dwudziestu lat walki z nadwagą. I jest to walka na noże, pełna nieprzyjemnych sytuacji, wstydu i stanów depresyjnych. Autorka pisze o sobie, pisze o realnym człowieku, który wcale się nie cieszy, że trzeba podjąć bardzo nieprzyjemny przecież wysiłek. Mimo wszystko, w książce docieramy do szczęśliwego zakończenia. Jest to naprawdę mocny przekaz, ponieważ droga do odpowiedniej sylwetki nie wiedzie bynajmniej przez baśniową krainę kolorowych kanapeczek i beztroskich zabaw na siłowni. Prowadzi ona przez pot i łzy, których autorka nie zamierza się wstydzić.

czwartek, 15 maja 2014

Zbiegi okoliczności nie istnieją


Rok 1993. Ginie rodzeństwo. Policja uznaje całą sprawę za wypadek. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że mamy do czynienia z dwoma osobnymi, na pierwszy rzut oka nie związanymi z sobą wypadkami, które rozgrywają się praktycznie w tym samym czasie. Na dwadzieścia lat wszyscy przechodzą do porządku dziennego nad tym zbiegiem okoliczności.
    Rok 2013. Do miasta powraca psycholog policyjny, profilerka, Szasza Załuska. Przychodzi do niej mężczyzna, który jest przekonany o tym, że współwłaściciel jego klubu nocnego chce go zabić. Kobieta nie chce się mieszać w całą sytuację, ponieważ potencjalny morderca to znana osoba, autor wielkiego hitu sprzed lat. Cała sprawa nie wydaje się być zbyt sensowna.
    Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy dochodzi do strzelaniny i mężczyzna ginie. Okazuje się, że miał on jakiś związek ze śmiercią rodzeństwa sprzed lat i najprawdopodobniej znał zabójców. Ślad mogący wyjaśnić zbrodnię znajduje się pod nosem wszystkich, bo w piosence, która była wielkim przebojem.